Kolloidal Gümüş Suyu Nasıl ve Niçin Kullanılır?

Kolloidal Gümüş Suyu Nasıl ve Niçin Kullanılır?

Genel Kolloidal Suyu Nasıl ve Niçin Kullanılır?

Kolloidal gümüş suyu hakkında henüz bir şey duymadıysanız, sinüs enfeksiyonu veya soğuk algınlığı gibi ortak sağlık sorunlarına alternatif terapiler arıyorsanız o zaman yeni bilgilere hazır olun.

Birçok yerde kolloidal gümüşün çeşitli markalarını bulabilirsiniz. Özellikle internette kolloidal gümüş satışı ve ürünle ilgili bol bol malzeme de bulabilirsiniz. Ama öncelikle bilmeniz gereken kullanmadan önce mutlaka bir doktora sormalısınız.

Kollodial Gümüş Suyu Nasıl Fayda Sağlar?

1996’da The Silver Institute’dan Richard Davies ve Samuel Etris tarafından yazılan bir rapora göre, kolloidal gümüşün vücudun iyileşmesine yardımcı olabileceği üç temel yol vardır:

1 Katalitik Oksidasyon: Gümüş doğal olarak bakteri ve virüsleri çevreleyen sülfhidral (H) gruplarıyla kolayca reaksiyona giren oksijen moleküllerini tutar. Buna göre, hücresel solunum olarak bilinen, hayat kurtaran hücresel süreci bloke etmeye yardımcı oluyor.

2 Bakteriyel Hücre Membranları İle Reaksiyon: Gümüş iyonları bakteri hücre zarlarına direkt olarak bağlanabilir ve aynı solunum engelleyici etkiyi üretebilir.

3 DNA ile bağlanma: Gümüşün, bir arada tutulan hidrojen bağlarını yok etmeden DNA’ya nasıl bağlandığı tam olarak belli olmamasına rağmen yine de DNA’nın gevşemesini engelliyor ve hücresel kopyalamanın gerçekleşmesi için önemli bir adım sağlıyor.

 

Kolloidal Gümüş Suyunun Kanıtlanmış 8 Faydası

Koloidal gümüş hücresel solunum üzerinde direkt bir etkiye sahip olmak suretiyle, vücuda farklı şekillerde fayda sağlar. Bununla birlikte, tıbbi literatür tarafından özellikle desteklendiğini düşündüğümüz sekiz kanıtlanmış iyileştirici özelliği bulunuyor.

 

1. Antibakteriyel

Kolloidal gümüş suyunun antibiyotiklere dirençli durumları kontrol etme becerisi şaşırtıcıdır. 1980’lerde UCLA Tıp Fakültesi’nde çalışan Larry C. Ford, MD, az miktarda gümüşe maruz kaldığında birkaç dakika içinde tahrip olan 650’den fazla farklı hastalık yaratan patojeni belgeledi.

Kolloidal gümüş suyu, reçeteli antibiyotiklerin tersine, kendisi tarafından yok edilen organizmalarda direnç veya bağışıklık yaratmaz.

 

2. Yara Bakımı / Cilt Sağlığı

Doktor Robert O. Becker, kolloidal gümüşün cildi ve diğer yumuşak dokuların iyileşmesini hızlandırdığını açıklamış. 2012 yılında Pharmacognosy Communications tarafından yapılan bir araştırma makalesinde, bazı kolloidal gümüş preparatlarının, yanık, periodontit ve diğer koşulları tedavi etmek için topikal kullanım açısından düşünülmesi önerildi.

Örneğin, güçlü bir anti-fungal olduğu için saçkıranı kolloidal gümüşle tedavi edebilirsiniz. Cildin en üst katmanında yaşayan bir mantarın sebep olduğu rahatsızlıkta ciltte yuvarlak, pul pul katmanlar görünür. Bulaşıcıdır ve cilt temasıyla, giysiler ile bulaşması muhtemeldir.

Kolloidal gümüş suyu, sedef hastalığı ve egzama gibi birçok deri rahatsızlıklarına da fayda sağlar. Yıpranmalarda yatıştırıcıdır ve hatta yanıklarda doku hasarını onarır.

 

5. Antiviral

Kolloidal gümüş faydaları HIV / AIDS, pnömoni, herpes, zona ve siğiller için bir anti-viral olarak deneyimlenebilir. Optimum Beslenme Enstitüsü’nden Dr. Martin Hum, virüsleri hızlı bir şekilde durdurmanın doğal yollarından biri olarak kolloidal gümüşü önermektedir.

Kolloidal gümüş suyu virüsü bozar ve AIDS hastalarında HIV virüsünün aktivitesini bile azaltabilir. Kolloidal gümüşün hepatit C virüsüne karşı etkinliği hakkında çok sayıda açıklama da vardır.

 

4. Konjunktivit / Kulak Enfeksiyonları

Konjunktivit göz bezi ve göz kapağı astarını kaplayan iltihaplı bir mukoza hastalığıdır ve buna da bir bakteriyel veya viral enfeksiyon neden olur. Kolloidal gümüş suyu bu tahriş edici ve aşırı bulaşıcı virüs ve bakterilere karşı hızlı önlem almak için kullanılabilir.

Enfekte olmuş göze uygulandığında, enfekte olmuş hücreleri elektromanyetik olarak çekerek ve elimine edilmesi için onları kan dolaşımına göndererek durumu toplarlar.

Modern reçeteli antibiyotik ilaçlarımız belirli bakteri sınıflarına karşı tasarlanmıştır. Ancak kulak enfeksiyonlarına birden çok bakteri sınıfı neden olabilir veya hatta mantar da olmuş olabilir. Bu durumda, reçeteli antibiyotik kullanışsız kalırken kolloidal gümüş, enfeksiyonunuza neden olabilecek ne olursa olsun etkili olur.

 

5. Anti-inflamatuar

Kolloidal gümüş aynı zamanda harika bir anti-inflamatuar ilaçtır. Ulusal Sağlık Enstitüsünde (NIH) araştırmacılar kolloidal gümüş ile tedavi edildikten sonra iltihaplanmanın etkilerini incelemiş. Gümüş ile tedavi edilen domuzların iltihaplı cildinin 72 saate yakın zamada normal deriye dönmeye başladığını, gümüş ile tedavi edilmemiş diğer grupların ise iltihaplı kaldığını tespit ettiler.

6. Sinüzit

Geçen yıl Uluslararası Allerji ve Rinoloji Forumu’nda yayınlanan bir araştırmaya göre, sinüs enfeksiyonlarını kontrol etmek için yaygın olarak kullanılan kolloidal gümüş, burun spreyi olarak da faydalı olabilir.

Ayrıca yapılan son araştırmalarda, patojenlerin oluşturduğu gizli enfeksiyonların, yaygın alerjiler ve astım ile ilişkili solunum yolu inflamasyonuna neden olabileceğini gösterdiğini belirtmek önemlidir. Kolloidal gümüş ‘’Pseudomonas aeruginosa’’ enfeksiyonlarını yok eder, bu da havadaki allerjilerin sıklıkla kolloidal gümüşden dramatik bir rahatlama sağladığı anlamına gelebilir.

 

7. Soğuk Algınlığı

 

Bazıları kolloidal gümüşün, domuz gribi gibi soğuk algınlığının yanı sıra her türlü gribi önlemesine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Bunu klinik olarak test etmek için çok az çalışma yapılmış ancak 2011’de NIH, 12 yaşın altındaki soğuk ve burun tıkanıklığı yaşayan 100 çocuğu iki gruba ayırdı. Birinci gruba kolloidal gümüş ve beta glukan çözeltisi, ikinci gruba tuz çözeltisi tedavisi uygulandı. İki grup da tedaviden faydalanmasına rağmen, kolloidal gümüş grubundaki insanların % 90’ı tamamen iyileşmiş!

 

8. Zatürre

Bronşit veya zatürre ile mücadelede modern ilaçlarımızın etkileri maalesef sınırlı kalıyor. Tipik olarak antibiyotikler ilk savunma hattı olarak uygulanır ancak pnömoni viral olduğunda, antibiyotikler en azından yardımcı olmaz. Kolloidal gümüşün güzel yanı, patojen de olursa olsun bu duruma yardımcı olabileceğidir.

Dahili olarak alındığında, gümüş suyu doğrudan bronşit veya pnömoniye neden olan akciğerlerde bulunan mikroplarla temas eder. Temelde solunum desteğini kullandıkça da aynı şey olur ve birkaç gün içinde hastalıklı alan temizlenir.

Yine de kullanmadan önce mutlaka bu konuda deneyimli bir uzmana danışılmalıdır.