Mevsim Geçişlerinde Hasta Olmayın!

Mevsim Geçişlerinde Hasta Olmayın!

Mevsim geçişlerinde hasta olmayın!

Son günlerde hava bir güneşli bir yağmurlu bir rüzgârlı… Mevsim geçişlerinde yaşanan ani ısı değişiklikleri, vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak; soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarabiliyor.

Özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı kişiyi aniden yatağa düşürüp, yaşam kalitesini bozabiliyor. Bakteri enfeksiyonlarında etkili olan antibiyotikler soğuk algınlığına sebep olan virüslere etki etmemektedir. Kişi genellikle sürekli burnunu çekmekte, kendi kendine ilaç almakta ve belirtilerin geçmesini beklemektedir. Soğuk algınlığını daha ciddi tablolara yol açmadan hafif bir şekilde atlatmak mümkün. Hatta mevsim geçişlerinde çok az miktarda Gümüş Suyu takviyesi soğuk algınlığına kapıları kapalı tutabilir. Soğuk algınlığı herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlıktır. Nezle-grip virüsleri nedeniyle; kırgınlıkla birlikte burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve hatta öksürük şikâyetleri.

 

Hepimiz grip veya soğuk algınlığının başlangıcını hissederiz. Önce boğazımızda normal olmayan hafif bir kaşıntı veya ağrı, sonra burun akıntısı, halsizlik ve bitkinlik… Evet, soğuk algınlığı geliyor veya daha kötüsü grip kapımızda…

 

 

Soğuk algınlığı ve grip aslında birbirinden farklıdır. Fakat çoğu zaman karıştırılır. Soğuk algınlığı ve grip semptomlarını iyi değerlendirmek ve tedaviyi ona göre uygulamak hastalığın seyri açısından önemlidir.

Soğuk algınlığı hafif geçen bir hastalıktır. Biraz baş ağrısı, hafif boğaz dolgunluğu ve kuru bir öksürükle karşımıza çıkar. ‘Ben kuru kuru öksürüyorum, ateşim yok fakat çok rahatsızım’ gibi şikayetleri yaşıyoruz. Bunların birçoğu virüs hastalıklarıdır. Gribal enfeksiyonların temelinde ise bakteriler rol oynar.

Soğuk algınlığında; Ateş nadir olarak vardır, genellikle burun tıkanması, sinüslerde doluluk, hapşırma, boğaz ağrısı görülür. Sinüzit veya kulak ağrısına yol açar.

 

Halbuki gripte 38-39’a varan yüksek ateş, baş ağrısı, genel vücut ağrı ve sızısı vardır. Grip ise bronşit ve zatürre gibi daha ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Vücudun savunma mekanizması şaşırıyor

Mevsim geçişlerinin yaşandığı bu zamanlarda ani hava değişiklikleri grip ve soğuk algınlığının yayılmasında önemli bir faktör oluşturur. Gece gündüz ısı farkı, nem ve basınç farkları havada dolaşan partikül miktarlarında değişimler yaratır. Dolaşan partiküllerin enfeksiyon etkeni olabilmesi partikül sayısının yükü, hastalık yapma gücü, konakçının savunmasının direncine bağlıdır. Hava koşullarının değişmesi ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak hastalık nedeni olabilirler. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmalarla beraber çalıştığından vücut direnci düşebilir. Yaşamın devamı için insan bedeninin 36,5-37 derece olması gerekmektedir. Sıcaklıkların bir gün yüksek bir gün düşük olması hazırlıksız yakalanan kişilerin vücut direncini düşürerek sağlığını tehlikeye atar. Ani hava değişimleri insan bünyesinin adaptasyon ve savunma mekanizmasını bozduğundan hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

 

Kolloidal Gümüş Suyu Mucizesi

Mevsim geçişlerinde düşük dozlarda gıda takviyesi olarak alınan Gümüş Suyu kullanıldığı süreç boyunca, bireyin bağışıklık sistemini güçlendirerek, patojenlere karşı aktif koruma sağlar. Virüs ve bakterilerin vücutta etkin hale gelmesinin önüne geçer.

Hastalık durumunda ise, doğru dozlarda kullanıldığında çok kısa sürede, köklü etki sağlayarak burun tıkanıklığı, nefes zorluğu, öksürük, boğaz ağrısı gibi hayat kalitesini düşüren semptomların ortadan kalkmasını sağlar.