Yanık Tedavisinde Yeni Yöntem

Yanık Tedavisinde Yeni Yöntem

Yanık Tedavisinde Daha Hızlı Sonuçlar

Penisilinin bulunmasından önce, yanık tedavisinde ilk başvurulan yöntem ‘gümüş’ ile yapılan tedaviler olmuştur. 1960’larda gümüş tuzu (ör:Gümüş Nitrat) olarak piyasada yerini alan ürünler her ne kadar etkili antimikrobik özelliğe sahip olsalar da ciddi yan etkileri de beraberinde getirmiştir.

 

 

 

Gümüş-nitrat oldukça toksik/zehirli olmakla birlikte hücre yenilenme sürecini de ciddi oranda yavaşlatmaktadır. Diğer yandan sonraki süreçte ortaya çıkan Kolloidal Gümüş ürünleri toksik etkiye sebep olmadan, iyileşme sürecini hızlandırmasından dolayı çok daha iyi bir seçenek olarak kullanıma sunulmuştur.

Peki Kolloidal Gümüş Yanıkları Tedavide Nasıl Kullanılır?

Yanık bölgeyi Kolloidal Gümüş Suyu ile yıkayınız. Sonrasında gümüş suyuna batırılarak nemlendirilmiş, temiz bir bandajı yara üzerine uygulayınız. Bandajın gün içerisinde 2-3 kere değiştirilmesi ve yaranın Kolloidal Gümüş Suyu ile pansuman edilesi daha etkili ve hızlı sonuç verecektir.

Uluslararası  Yara Bakım Örgü (www.woundsinternational.com) tarafından yayınlanan, “Yaralar Üzerinde Gümüşün Uygulanma Şekli” başlıklı çalışmada pozitif yüklü gümüş iyonlarının bakteri ve virüslerin hücre duvarını yıkarak bakterileri etkisiz hale getirdiğini, yaraların iyileşme sürelerinde ciddi kısalma sağladığı belirtilmiştir. Yayın içerisinde yer verdiği 47 farklı yara türü (diabet, ülser, açık yaralar, ameliyet yaraları, yanıklar vb.) üzerinde yapında klinik deneyler neticesinde gümüşün mucizevi etkisinin benzer veya muadillerine (Gümüş nitrat kremleri, antibiyotik solüsyonlar vb.) karşı katbekat üstün olduğuna yer verilmiştir. Bkz: İlgili çalışma